Задната хрема – от симптоми до лечение
Тайните на задната хрема: защо не трябва да я подценяваш?
Знаеш ли че, можеш да имаш задна (постназална) хрема, без дори да подозираш за това?! Ето защо е важно да знаеш повече за този вид хрема. И така… Жлезите в носа и гърлото произвеждат слуз, за да се борят с инфекциите, да улавят чужди вещества и частици от въздуха, да поддържат лигавиците влажни. Когато се разболееш, слузта съвсем естествено се увеличава, защото носът и гърлото се опитват да изхвърлят вирусите или бактериите навън, не позволявайки им да навлязат в тялото.
Когато обаче инфекцията е по-силна, хремата не е лекувана правилно или се превръща в хронично заболяване, носната лигавица започва да произвежда повече секрет, който не може нормално да се оттече навън, а започва да се стича навътре, към носоглътката (задната стена на гърлото). И се получава т. нар. “задна хрема”.
Освен усещането, че нещо се стича в гърлото, други чести и характерни симптоми на задната хрема са постоянното дразнене в гърлото – сякаш имаш нещо, което те гъделичка и се опитваш да го откашляш, а не можеш; дразнещо, драскащо и възпалено гърло, лош дъх; гадене, което се получава от слузта, която попада в стомаха.
Основни причини за задна хрема
Настинка, грип, други вирусни и бактериални инфекции, алергии, изкривена носна преграда, полипи в носа, инфекции на синусите, възпалено гърло (фарингит) и сливици (тонзилит), дишане през устата, гастроезофагеален рефлукс, бременност, сух въздух и ниски температури, дразнещи изпарения или други вредни фактори на околната среда, пикантни храни, дехидратация… Всичко изброено може да причини задна хрема.
Оказва се, че задната хрема може да бъде провокирана и от прекомерната употреба на някои лекарства, които не я предизвикват директно, но могат да влошат симптомите или създадат условия за възникването ѝ. Например, прекомерната употреба на спрейове и капки за нос, съдържащи оксиметазолин или ксилометазолин, може да доведе до медикаментозен ринит, характеризиращ се с подуване на носната лигавица и увеличаване на секрецията. Това състояние силно наподобява симптомите на задна хрема. Някои видове антихистамини, лекарства за високо кръвно, контрацептиви и хормонална терапия, антидепресанти и нестероидни противовъзпалителни лекарства също могат да влошат задната хрема.
При малките деца задържането на слузта при нелекуваната задна хрема създава идеалната среда за размножаване на бактерии и вируси, които лесно преминават към ушите. При децата Евстахиевата тръба (тръбата, която свързва средното ухо с носоглътката) е по-къса, по-широка и по-хоризонтално разположена от тази на възрастните. Това улеснява навлизането на микроорганизми от носоглътката в ухото, предизвиквайки отит (възпаление на ушите). Често задната хрема при малчуганите върви “ръка за ръка” и с уголемената и хронично възпалена трета сливица.
Ако симптомите на задна хрема продължават повече от десет дни или ако настъпва влошаване, трябва задължително да посетиш УНГ специалист. Симптоми като висока температура, хрипове, затруднено дишане и/или слуз със силна миризма също трябва да са като “червена лапичка” в съзнанието за консултация със специалист.
Как можеш да си помогнеш сам при задна хрема? Ето няколко ефективни практики:
Спи на по-висока и по-твърда възглавница. Така даваш шанс на тялото само да изхвърля навън застоялия се секрет в носоглътката. Получаваш и бонус: това е и често срещан трик при киселинен рефлукс.
Пий много вода. Логиката е проста: колкото по-добре си хидратиран, толкова по-рядка ще бъде слузта. Докато се бориш със задната хрема, избягвай консумацията на кофеин и алкохол. И двата вида напитки причиняват дехидратация, което още повече влошава симптомите.
Наслаждавай се на топли супи и ароматни билкови чайове. Това е още един чудесен начин да останеш хидратиран, а топлината и парата са допълнителни плюсове, помагащи за разреждането и изчистването на излишната слуз. Ако не си падаш по супите и чая, същата работа върши и топлата вода, която има много други ползи за здравето на тялото.
Гаргара със солена вода. Тази вечна класика работи безотказно както при задна хрема, така и при възпалено или раздразнено гърло. Така че… никога няма да сбъркаш, ако си направиш една гаргара, още по-добре серия от гаргари в продължение на няколко дни.
Вземи горещ душ и/или си направи парна баня на носа, като поставиш главата си над парата от тенджера с вряща вода. Парната терапия “разтапя” слузта и помага за изхвърлянето ѝ навън, освен това отваря носните проходи и овлажнява лигавицата на носа.
Промивките с физиологичен разтвор са особено добър вариант, ако задната хрема е предизвикана от алергия, защото помага за изхвърлянето (измиването) на дразнителите от лигавицата на носа.
Опитай нети пот (Neti Pot) – традиционен уред от йогийската практика, използван за промиване на носната кухина. Този метод носи бързо облекчение, но трябва стриктно да спазваш инструкциите за безопасност и хигиена иначе ефектът ще е обратен и в дългосрочен план може да си навредиш сериозно.
Овлажнител в спалнята. Овлажнителите са много полезни, ако студеният и сух въздух дразни носните проходи и гърлото през нощта. Но подобно на нети пот трябва стриктно да следваш инструкциите и да поддържаш овлажнителя изрядно чист.
Ако си пушач, то поне за известно време трябва да забравиш за цигарите. Същото важи и за пасивното пушене, защото цигареният дим увеличава секрецията на носната лигавица и влошава състояния като киселинен рефлукс и гастроезофагеална рефлуксна болест.
Минерални соли, които имат уникалната способност да лекуват на клетъчно ниво. Известни още като тъканни соли или солите на д-р Вилхелм Шуслер, те стоят в основата на биохимичната терапия, която цели да възстанови минералния баланс в клетките (най-малките градивни единици в човешкия организъм), а оттам и в цялото тяло.
Солите на д-р Вилхелм Шуслер са дванадесет на брой, но за да се справиш успешно със задната хрема, ще са ти нужни само три от оригиналните Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз (DHU):
Шуслерова сол №3 (Ферум фосфорикум) – тя е ключова за овладяване на възпалението в лигавиците на тялото, включително и тези на носа и гърлото.
Шуслерова сол №8 (Натриум хлоратум) – помага за регулиране на водния баланс в организма и намалява излишните секрети.
Шуслерова сол №6 (Калиум сулфурикум) – изчиства гъсти и слузести секрети, каквито се натрупват именно при задна хрема.
Как да се приемат?
- В началото: по 3-5 таблетки от всяка сол дневно.
- След подобрение: дозата може да се намали на 2 таблетки от всяка за още седмица.
Шуслеровите соли са напълно безвредни, затова могат да се приемат дълго време без никакви странични ефекти. Подходящи са за всички възрасти – бебета, деца, възрастни, бременни жени и кърмачки. Могат да се приемат заедно с други медикаменти или терапии без риск от взаимодействия.
Към тази терапия е препоръчително да прибавиш и Цинабсин – изцяло природно лекарство, което помага при всички проблеми, свързани с носа, включително и задна хрема. През първите 2-3 дни до настъпване на подобрение от Цинабсин се взима по 1 таблетка на всеки час, която се поставя под езика да се разтопи (максимум до 12 таблетки на ден за възрастни). За деца под 12 год. – по 1 табл. на всеки 2 часа (до 6 табл. на ден). След подобрение: 3 пъти на ден по 1 таблетка за още 1 седмица.
Виж още:
Задната хрема – защо се появява и как да се справим с нея?
Задна хрема: кратък справочник с най-важното
Задна хрема при децата: как да я разпознаем?
5 лесни стъпки за лечение на хрема
7 причини да имаме хрема
Защо хремата е полезна?
За хремата с любов. 12 любопитни факти за сополите
Хремата при децата – кога изисква по-специално лечение?
Как да надхитриш хремата само с природни средства
Как да се справим с хремата при бебета и малки деца?
Имаш хрема, научи причината
Защо хремата е добра за теб?
7 алтернативни метода за справяне с хремата