Задна хрема при децата: как да я разпознаем?
Децата имат значително по-слаб имунитет от възрастните. При тях близо 90% от заболяванията са предизвикани от вируси. Най-честите симптоми са температура, зачервено гърло, кашлица… Но понеже носоглътката е “вратата за вирусите” към организма, обикновено всяко заболяване започва с течащ нос.
Една особено неприятна разновидност на хремата при децата е така наречената “задна хрема” (заден ринит, постназална секреция). Тя се характеризира с изтичане на носния секрет в гърлото по задната му стена, като понякога причинява и кашлица със затруднено дишане.
Често родителите не разбират първоначално, че причината за състоянието на детето е именно задният ринит, защото липсва видима секреция от носа. От друга страна детето не изпитва дискомфорт през деня, защото е залисано в игри и в движение, рефлекторно поглъща носния секрет и поради тази причина е възможно да минат дни преди родителят да забележи, че детето страда от ринофарингит.
Важно е да кажем, че лечението на това заболяване не трябва да закъснява, то може да бъде опасно, ако не бъде овладяно навреме, защото често предвещава появата на отит – възпаление на ухото.
Защо задната хрема се проявява най-често при деца?
Основният причинител за този проблем в ранна възраст е уголемяването на третата сливица. Повечето хора знаят, че в човешкото тяло има три сливици – две на небцето (тези, които виждаме щом отворим уста) и познатата ни като трета сливица – назофарингеалната тонзила, която е разположена в носоглътката.
По време на боледуване третата сливица се възпалява и (поради разположението ѝ) секретът, който се отделя от нея, не се стича напред към ноздрите, а надолу в гърлото.
Какви са симптомите на задна хрема при децата?
Много често това състояние трудно може да се забележи в първите дни след появата му при малките деца, особено ако те не могат да обяснят вербално какво ги тревожи. Затова е важно да споменем какви са симптомите, които могат да бъдат забелязани от родителите.
Детето диша предимно през уста
Въпреки че няма видими секрети, стичащи се от ноздрите, детето изглежда изпитва затруднения с дишането. Този симптом не е безобиден. Важно е носът да участва в процеса на дишане, защото той е естествен “филтър” за прах, частици, вируси, бактерии, затопля и овлажнява въздуха, който вдишваме.
При дишане през устната кухина детето не използва този естествен филтър и има опасност това да стане причина за влошаване на състоянието му.
Детето говори носово
Ако говорът на детето звучи така, сякаш има запушен нос, но видимо няма сополи, най-вероятно проблемът е свързан със заден ринит.
Детето кашля по време на сън
Ако детето кашля, но само когато легне в леглото, това е симптом за наличие на задна хрема. Най-вероятно това се случва само тогава, защото през деня по време на обичайните си занимания то успява да преглътне несъзнателно секретите, които се стичат в гърлото му.
Но по време на сън, когато тялото е в хоризонтално положение, поради опасност от попадане на секрецията в белите дробове, тялото отключва кашлицата като защитен рефлекс, за да предотврати това да се случи. В тези ситуации не е нужно да се лекува кашлицата, а да се концентрират усилията в овладяване на хремата, защото с нейното изчезване и кашлицата ще отмине.
Именно в този период доста родители се подвеждат заради притеснението си и започват да лекуват появата на кашлица с антибиотици. Освен че неправилното лечение може да удължи оздравителния процес, в тези случаи е възможно и детето да развие антибиотична резистентност.
Затова е важно да изберете правилния подход на лечение. Шуслеровите соли са изключително подходящи за превенция и лечения на малки деца, защото приемът им изключва появата на странични ефекти. Солите на доктор Вилхелм Шуслер повлияват тялото отвътре навън и го лекуват на клетъчно ниво. А когато най-малките градивни единици в тялото са здрави, и организмът ще е здрав и всички симптоми, появили се в следствие на заболяването, ще изчезнат.
Основните минерални соли, препоръчителни за повлияване на хрема са две:
1. Шуслерова сол №3, която помага за намаляване на възпалението на лигавицата.
2. Шуслерова сол №8, която е пряко свързана с водния баланс в тялото и респективно секретите в него.
Двете соли се приемат по 1 таблетка на 15-30 минути, като се редуват. Ако секретите са по-слузести или има възпаление на сливиците, може да се включи към тях Шуслерова сол №6, която се приема на 30-60 минути, максимум 3-5 таблетки на ден.
При задна хрема е добре към лечението да се прибави и Цинабсин, който лекува успешно именно състояния, свързани с оток на носната лигавица и постназална секреция.
Виж още:
Задната хрема – защо се появява и как да се справим с нея?
7 алтернативни метода за справяне с хремата
Хремата при децата – кога изисква по-специално лечение?
Как да се справим с хремата при бебета и малки деца?