Стресът в “новото” време – как да се справиш?
Стресът е реакция на организма, която има влияние върху физическото, умствено и емоционално здраве на човека.
Живеем в свят, който се превърна във “всичко на всяка цена” в комбинация с прекомерна информация, чийто краен резултат е умствено претоварване.
И въпреки че имаме достъп до най-различни източници как да се справим със стресовите фактори и да освободим ума си от натрупаната негативна енергия, то все по-често хората споделят, че страдат от чувство на тревожност, паник атаки, нервни кризи, главоболие, безсъние и стомашно-чревни проблеми.
Какви са главните причини стресът да се превърне в част от човешкото ежедневие? Как да се справиш с този проблем и да възвърнеш равновесието в живота си (и тялото)? Настани се удобно и прочети статията докрай, за да разбереш!
Стресиран/а ли съм?
Будиш се през нощта и имаш натрапчиви мисли? Това е проблем.
Изпадаш в нервни състояния все по-често? Хранителните ти навици са се променили (не хапваш въобще или ядеш двойно повече)? Чувстваш се все по-уморен, не можеш да заспиш и си “отключил” нови страхове? Всичко това отново е проблем.
Получаваш пристъпи на тревожност, паник атаки, които са съпроводени със сърцебиене, световъртеж и гадене? Голям проблем.
Това са неприятните “подсказки”, с които тялото предупреждава, че нещо не е наред с теб. И съответно е необходимо да го послушаш и да предприемеш мерки за възвръщането на баланса си преди да си “нагазил” в по-дълбоки и опасни води.
Разбира се, не винаги има видни симптоми, които “алармират”, че сме под стрес. Понякога успяваш да удържиш на натиска от забързаното ежедневие и прекомерните задачи, но дори и в такива моменти, натрупаното напрежение в един момент ескалира.
Важно е да уточним също, че стресът може да бъде и краткотраен. Това е например временното притеснение преди важно събитие. По същия начин той може да бъде и полезен, тъй като помага на тялото да се адаптира към нови ситуации.
Когато обаче стресът продължи с дни или месеци, тогава говорим за хроничен стрес. Той може да доведе до негативни последици върху психическото и физическо здраве на човека, като умора, нервност, депресия и сериозни заболявания на сърдечно-съдовата система.
А от кой вид стрес имам аз?
Първият вид стрес е оксидативният (ОС). Той може да се причини от редица фактори като неправилно хранене, замърсяване на околната среда, излагане на UV лъчи и др. Последиците от него са ускоряване процеса на стареене и повишаване на риска от заболявания като диабет, белодробна болест и рак.
За излекуване на този тип стрес се препоръчва да избягваш замърсени места – да зачестиш разходките сред природата, можеш да посетиш солни бани и да увеличиш приема на храни, които съдържат витамин C и E.
Посттравматичният стрес (ПТС) е вторият вид. Обикновено може да се появи в следствие на изживяване на психическа или физическа травма. Симптомите са индивидуални при всеки човек и зависят от ситуацията, която е довела до този вид стрес.
Те могат да се изразят в повторни сънища, кошмари, избягване на конкретна тема и място в зависимост от преживяното, както и умора, безсъние, тревожност, депресия. Тук задължително трябва да се посети специалист и да се назначи необходимото лечение.
Третият вид стрес, който се среща по-често в заобикалящия ни свят, е емоционалният. Това е психическо състояние, което може да бъде предизвикано от лични притеснения, емоционални или физически проблеми, напрежение в работата или във взаимоотношенията.
В повечето случаи симптомите са негативни мисли, тревожност и неудовлетвореност от самия себе си, като това влияе негативно върху начина на живот на човека. Препоръчително е проблемът да се изкорени в своя зародиш, за да не се стигне до депресивни състояния. Затова, ако страдаш от този тип стрес, посети психолог, за да те насочи към правилното лечение.
Последният вид стрес е физическият. Ако тялото е изложено продължително на физически натоварвания или действия, то си имаш работа именно с физическия стрес. Разбира се, той може да се появи от тренировки (главно силови), в зависимост от работата, която работиш или травми.
В резултат на физическия стрес тялото произвежда кортизол (хормон на стреса) и адреналин, които водят до повишено кръвно налягане, сърдечно напрежение, нервност, изтощение и спад в имунната система.
За да предотвратиш този вид стрес, е необходимо да опиташ да намериш баланса между работа/тренировки и почивка. Също така можеш да посетиш специалист, който да ти назначи и специална диета спрямо нуждите на организма ти.
В такъв случай какво представлява бърнаутът?
Бърнаутът произлиза от английската дума burnout, което в точен превод означава “прегаряне”. Последните години придобива популярност сред корпоративния свят и се свързва с крайно емоционално изтощение от прекалено много задължения в работата.
Високотехнологичният свят ни подтиква да се нагърбваме с непосилни задачи. И това влияе както на физическото ни здраве от гледна точка на безсъние и хранене, така и на психическото – чувстваме се по-уморени и неудовлетворени от самите себе си.
Симптомите могат да се изразяват в спад в имунната система и често боледуване, безсъние, ниска концентрация, раздразнителност.
Ако и на теб се е случвало да се чувстваш уморен от работа, то ти е време за почивка! Независимо дали ще е планирана – море или планина, или просто ще стоиш у дома, важното е да си “подариш” ценно време насаме със себе си, където умът ти не е ангажиран с нищо.
Намери начин да балансираш работата и личния живот. Открий своето хоби, спортувай, хапвай здравословно и си почивай повече. Работата не е целият живот!
Как да премахна стресовите фактори от ежедневието си?
На първо място е необходимо да осъзнаеш, че си под стрес. Когато го признаеш пред себе си и спреш да го криеш, поговори с близък. Ако страдаш от хроничен стрес, посети психолог или психотерапевт.
Но едно е редно да знаеш – независимо с кого споделяш своите емоции и мисли, най-важният човек, който ще ти помогне, това си ти самият! Важно е да откриеш своето спокойствие, така че прави това, което ти носи щастие, експериментирай с нови неща, чети, слушай музика, почивай по-често и се научи на най-трудното изкуство – да контролираш ума си!
Антистрес програма с Шуслерови соли
Натуралните Шуслерови соли на д-р Вилхелм Шуслер са подходящи за всички, подложени на хроничен стрес и страдащи от безпокойство, безсъние, напрегнатост и повишена раздразнителност.
Сутрин – Шуслерова сол №2 по 5 таблетки. Помага при нервност, стрес, тревожност.
Преди обед – Шуслерова сол №5 по 5 таблетки. Стабилизира нервите, психиката, зарежда с енергия.
Вечер – Шуслерова сол №7 по 5 таблетки. Действа релаксиращо, помага при безсъние.
Антистрес програмата е подходяща за прилагане по няколко пъти в годината, по 2-3 месеца, а при необходимост и без прекъсване.
Шуслеровите соли нямат никакви странични ефекти и не съществува опасност от развитие на зависимост. Комбинацията соли №2, №5 и №7 е препоръчителна и при по-тежки случаи, като панически атаки, депресивни състояния и тежко умствено и физическо изтощение.
Виж още:
Стрес – какво да имаме в предвид?
Шепа лекарства или по-малко стрес – какво избирате?
Стрес и страх – те са в основата на болестта ни