
Стресът в 21 век: кои са основните причини за появата му?
Стресът е естествена реакция на организма към предизвикателства, натиск или опасност.
Стресът е неизменна част от света, в който живеем. При все че хората винаги са изпитвали тревожност и напрежение, модерната епоха добавя тази забързаност в ежедневието, която засилва стреса и прави справянето с него още по-трудно. В тази статия ще разгледаме пет основни фактора, които допринасят за нарастващите нива на стрес в 21-ви век.
Дигитално претоварване
Възходът на технологиите промени начина, по който работим и общуваме. Въпреки че дигиталните устройства ни улесняват, като ни свързват със света, те също така ни претоварват с огромно количество информация. Всекидневно получаваме и съответно изпращаме безброй имейли и съобщения, които постоянно ни оказват натиск да бъдем “онлайн”.
Чрез социалните мрежи хората непрекъснато сравняват живота си с перфектно изглеждащите кадри на другите, което води до чувство на неудовлетвореност и тревожност. Дигиталното претоварване изтощава ума и ни пречи да се отпуснем и да се насладим на настоящия момент.
Синдромът на бърнаут
Съвременният пазар е “претъпкан” и главната му цел е конкурентноспособност. Именно това засилва и очакванията към служителите. Гъвкавото работно време и възможността за работа от разстояние, които се считаха за предимство, често водят до смесване на личния и професионалния живот. Това означава, че много хора са подложени на непрекъснат стрес, тъй като границата между работа и почивка се размива.
Синдромът на професионалното прегаряне или още наричано “бърнаут” е все по-често срещан, като резултатът е хронична умора, липса на мотивация и влошено психично здраве. Очакването да сме продуктивни през цялото време води до усещането, че никога не правим достатъчно, което допълнително засилва стреса.
Икономически натиск и несигурност за бъдещето
Икономическата нестабилност, инфлацията и несигурността на работното място са сериозни фактори, които увеличават стреса. Младите поколения са особено засегнати от тези предизвикателства, тъй като разходите за живот растат, а възможностите за финансово стабилно бъдеще изглеждат все по-несигурни.
Много хора живеят със страха, че няма да могат да покрият основните си нужди или че могат да загубят работата си по всяко време. Тази постоянна тревожност за бъдещето прави стреса хроничен и затруднява способността ни да се радваме на настоящето.
Липса на качествена почивка и сън
Сънят е изключително важен за физическото и психичното ни здраве, но много хора страдат от недоспиване поради динамичния начин на живот. Дигиталните устройства и изкуствената светлина нарушават биологичния ни ритъм, а високите нива на стрес ни пречат да се отпуснем и да заспим дълбоко.
Когато не получаваме достатъчно почивка, тялото ни остава в състояние на стрес, което може да доведе до здравословни проблеми като високо кръвно налягане, отслабена имунна система и повишен риск от депресия и тревожност.
Нездравословно хранене
Хроничният стрес и некачествената храна често вървят “ръка за ръка”, създавайки порочен кръг на емоционално преяждане. Преработените храни, богати на захар, трансмазнини и изкуствени добавки, водят до резки колебания в кръвната захар, което засилва усещането за умора и раздразнителност. В същото време стресът повишава нивата на кортизол – хормонът, който увеличава желанието за бързи и калорични храни, засилвайки зависимостта към вредните продукти.
Когато човек е подложен на стрес, мозъкът търси утеха в познати и леснодостъпни източници на удоволствие като сладките изделия. Те временно активират центровете на награда в мозъка, но в дългосрочен план засилват тревожността и умората, което може да доведе до хронично преяждане. В крайна сметка, вместо да се справим със стреса, ние го засилваме, превръщайки нездравословното хранене в навик, който трудно се прекъсва.
Решения за спокоен и балансиран начин на живот
Стресът отслабва имунната система. Прекомерното изтощаване, разболяване и вземане на лекарства още повече вреди на нервната система. За да предотвратиш честото боледуване, е време да си подариш заслужена почивка. Вземи си отпуска няколко дни и пренареди мислите си. Какво ти липсва? Какво ти идва в повече? Какво чувстваш? Какви желания имаш? Вземи лист хартия и запиши всичко, което ти идва наум, така че хаотичните мисли да се превърнат в решения.
Опитай нещо ново или си намери хоби, което те прави щастлив. Действай в своя полза и сложи себе си на първо място (знаем, че е трудно, но не и невъзможно). Понякога е хубаво да бъдеш егоист.
Клише, не клише, медитацията и йогата са една от най-добрите терапии за справяне със стреса. Определено няма да “полетиш” от спокойствие от първото “Омммм”, но пък с времето ще усетиш подобрение в емоционалното си здраве.
Храна. Да, тук отново ще споменем, че има храни, които влияят негативно върху нервната система. Избягвай сладките изделия, замести ги с любими плодове. Избягвай енергийни напитки, кафе и някои видове чай, които съдържат кофеин. Наблегни на чай от мента, лайка и суперхрани, които ти дават по-здравословен път към енергията и баланса.
Спи по 8 часа на денонощие. Не е голяма философия и навярно го знаеш. Но започни и да го правиш! Ще видиш, че има смисъл човешкият организъм да се нуждае от съня. Опитай се и да регулираш използването на синя светлина преди и след лягане. Препоръчително е минимум 30 минути преди сън, както и след събуждане, да не използваш телефон, лаптоп или да гледаш телевизия.
Антистрес терапия с Шуслерови соли
За да балансираш нервната си система, така че да не те изненадва със сутрешна тревожност, стрес, включително и депресивни мисли, то антистрес терапията с натуралните Шуслерови соли на д-р Вилхелм Шуслер е идеалното решение за тази цел.
Ето как да ги приемаш:
Сутрин – Шуслерова сол №2 по 5 таблетки. Помага при нервност, стрес, тревожност.
Преди обед – Шуслерова сол №5 по 5 таблетки. Стабилизира нервите, психиката, зарежда с енергия.
Вечер – Шуслерова сол №7 по 5 таблетки. Действа релаксиращо, помага при безсъние.
Антистрес програмата е подходяща за прилагане по няколко пъти в годината, по 2-3 месеца, а при необходимост и без прекъсване.
Шуслеровите соли нямат никакви странични ефекти и не съществува опасност от развитие на зависимост. Комбинацията от соли №2, №5 и №7 е препоръчителна и при по-тежки случаи, като панически атаки, депресивни състояния и тежко умствено и физическо изтощение.
Виж още:
Стресът в “новото” време – как да се справиш?
Стрес – какво да имаме в предвид?
Шепа лекарства или по-малко стрес – какво избирате?
Стрес и страх – те са в основата на болестта ни
Главоболие и стрес – как да “счупим” връзката помежду им?
10 изненадващи факта за стреса