Семейство, болно от грип

ГРИП vs НАСТИНКА – прилики и разлики

Как се лекуват вирусните инфекции с клетъчни соли?

Настинката и грипът имат много общи симптоми и често е трудно да се отграничат само въз основа на оплакванията. Единствено ако се направи тест, може с категоричност да се потвърди дали е грип или не. 

И настинката, и грипът се причиняват от вируси, но грипните вируси са много по-опасни и способни да причинят по-тежко и дълго боледуване, усложнения и по-бавно възстановяване. 

Настинка

И така… Популярни под общото название настинка (или простуда) са вирусните инфекции на горните дихателни пътища (нос, гърло, синуси, евстахиеви тръби, ларинкс). От 30% до 50% от случаите на настинка се причиняват от риновируси, въпреки че съществуват повече от 200 различни вируса, които могат да доведат до обикновена настинка. 

Именно заради този огромен брой различни вируси няма ваксина срещу настинката за разлика от противогрипната ваксина, която всяка година се изработва преди очаквания пиков сезон на грипа. Световната здравна организация (СЗО) наблюдава циркулиращите грипни вируси и прогнозира кои щамове ще бъдат най-разпространени през предстоящия сезон. 

Вирусите, причиняващи т. нар. “настинка”, навлизат в организма чрез носната и устната лигавица, като могат да се предават от човек на човек по въздушно-капков път, а също и чрез допир до предмети, които заразеният човек е докосвал (кърпи, чаши, дръжки на врати, парапети и др.) Близкият физически контакт (напр. целувки между родители и деца), също може да доведе до разпространение на вирусите. 

Настинките имат инкубационен период (времето от заразяването до появата на симптомите) от 1 до 7 дни. Обичайно продължителността на настинката варира от 5 до 10 дни, но това зависи от конкретния вирусен щам, който може да предизвиква по-леко или по-тежко боледуване. Иначе обикновената настинка се квалифицира в медицинската литература като предимно леко респираторно заболяване.

Настинката започва по-плавно и първите признаци са обикновено дразнене или сухота в гърлото, лека хрема или запушен нос, умора и леко неразположение. Основни симптоми: течащ или запушен нос, кихане, леко възпалено гърло, суха кашлица в някои случаи, много рядко се наблюдава и леко повишена температура (до 38,5°C). Настинката обичайно е лека и не ограничава значително ежедневните дейности – т.е. човек може да я изкара и “на крак”.

Грип

Грипът (или инфлуенца) също е вирусна инфекция, причинена от грипните вируси от род Influenzavirus. Грипните вируси са класифицирани в три основни типа:

Грип A: причинява епидемии и пандемии. Заразява както хора, така и животни (например птици и свине). Този тип е най-опасен, тъй като може да мутира бързо и да развие нови щамове.

Грип B: причинява по-леки сезонни епидемии, засяга само хора.

Грип C: по-рядко срещан, обикновено води до леки симптоми.

Грипът също се води заболяване на горните дихателни пътища, но може да засегне и долните дихателни пътища – белите дробове. Грипните вируси причиняват по-сериозни щети върху човешкия организъм. Симптомите започват внезапно и в повечето случаи буквално събарят човек на легло само в рамките на няколко часа. 

Първите признаци са внезапно повишаване на температурата (над 38,5°C) силно главоболие, мускулни и ставни болки, чувство на изтощение. Основните симптоми са: висока температура (може да продължи 3-5 дни), интензивни мускулни болки и отпадналост, суха и упорита кашлица, болки в гърлото, запушен нос (по-рядко в началото), понякога – втрисане и потене.

Грипът е по-силно заразен от настинката и също може да се предава от човек на човек по въздушно-капков път и при допир. Инкубационният период на грипния вирус е по-кратък – от 1 до 4 дни. В зависимост от тежестта на инфекцията продължителността е от 5 дни до 2 седмици, понякога и повече. Умората и изтощението може да продължат със седмици след прекаран тежък грип. 

Инфлуенцата е сериозно заболяване, което не бива да се подценява, особено в сезоните с повишена заболеваемост. Грипът може да се превърне в тежко и потенциално фатално заболяване при някои групи от населението – бебета и малки деца, хора с отслабен имунитет, възрастни над 60 години с различни (хронични) заболявания. 

При някои хора грипът може да доведе до пневмония, бронхит, ушни инфекции, влошаване на хронични заболявания, например астма и диабет. Стресът, тютюнопушенето, алкохолът, липсата на сън и движение също увеличават риска от вирусни инфекции.

Накратко

Ако симптомите започнат внезапно, придружени с висока температура, силна отпадналост и болки в мускулите, вероятно става дума за грип. Ако симптомите са по-леки, без висока температура и се развиват бавно, а не ударно, най-вероятно е настинка.

Лечение 

Лечението на настинката и грипа има прилики, защото и двете заболявания засягат дихателната система и имат сходни симптоми. Доказани и ефективни помощници в лечението им са оригиналните Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз (DHU), които имат уникалната способност да лекуват клетките – най-малките градивни единици в човешкото тяло, а оттам и целия организъм.

Солите на д-р Вилхелм Шуслер са напълно безвредни, без никакви странични ефекти, ето защо може да се ползват от бебета още от първия ден на раждането, малки деца, бременни и кърмещи жени, възрастни хора с хронични заболявания. Оригиналните Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз (DHU) може да се съчетават и с всички други конвенционални и алтернативни методи на лечение.

При първи признаци на настинка и грип и температура до 38.5°C се препоръчва лечение с Шуслерова сол №3. Тя се приема по 1 таблетка на всеки 5-10 минути, докато температурата се стабилизира, а другите характерни симптоми започнат постепенно да отшумяват. След това приемът продължава с 5 таблетки дневно до настъпването на пълно подобрение. Тази сол е ключова в Шуслеровата терапия, тъй като подпомага организма в борбата с възпалението и укрепва имунната система.

При по-сериозно развитие на симптомите и повишаване на температурата над 38.5°C, освен Шуслерова сол №3, се включат и соли №5 и №8. Трите соли се приемат с редуване, като на всеки 5-10 минути се взема по една таблетка от сол, докато температурата спадне и симптомите се облекчат. Сол №5 действа енергизиращо и помага за изчистване на токсините, натрупани в клетките поради възпалението, което е важно за нормализиране на температурата. Сол №8 пък се грижи за водния баланс в организма, предотвратявайки риска от дехидратация и подпомагайки по-бързото възстановяване.

Към трите Шуслерови соли (№3, №5 и №8) е препоръчително да се добави и Инфлуцид – природно антивирусно лекарство, което ефективно контролира симптомите на респираторните вирусни инфекции с висока температура. Подходящ е при грипни щамове тип А и В, коронавируси (включително COVID-19) и други вирусни заболявания на дихателните пътища.

Инфлуцид се приема по 1 таблетка на всеки час, като таблетката също се оставя да се разтопи под езика. Максималната дневна доза е 12 таблетки. След като настъпи подобрение, приемът продължава със схема: 1-2 таблетки 3 пъти дневно в продължение на поне седмица. За деца под 12 години дозировката е различна: по 1 таблетка на всеки 2 часа, като не се надвишават 8 таблетки дневно. След подобрение децата приемат по 1 таблетка 3 пъти дневно за още седмица.

 

Виж още: 

4 изненадващи факта за грипа

Как да се измъкнеш от омагьосания кръг на вирусните инфекции?

Полезни навици срещу грипа

Настинката – профилактика и лечение

Сезонният грип – предвидим или подмолен враг?

10 факта, които грипният вирус НЕ иска да знаеш за него

Грип или друг вид вирусна инфекция?

ГРИП: 3 често допускани грешки при лечението му

10 естествени начина да засилим имунитета си в сезона на грипа