
Сезонна VS. Целогодишна алергична хрема
Практични съвети за разпознаване, превенция и контрол на алергичната хрема.
Пролетта е тук и какво по-хубаво от зелената природа, мириса на цветя и дъжд, слънчевите лъчи, цветните дрехи…А, да, навярно не можете да им се насладите, имайки предвид, че четете статия за алергична хрема.
Кихане, сълзене, сърбеж, запушен и течащ нос, трудно дишане – все симптоми, от които не можеш да си намериш място. Алергичната хрема, известна още като алергичен ринит, е често срещано състояние, което засяга милиони хора по света. Тя може да бъде сезонна или целогодишна, като всеки тип има своите особености. Разбирането на разликите между тях и прилагането на ефективни превантивни мерки може значително да подобри качеството на живот.
Основни разлики между сезонна и целогодишна алергична хрема
Сезонната алергична хрема (сенна хрема) е предизвикана основно от полени, които се отделят във въздуха през определени сезони. Най-често срещаните алергени включват:
- Пролетта – полени от дървета като бреза, топола и дъб;
- Лятото – полени от треви като житни и райграс;
- Есента – полени от плевели като амброзия.
Симптомите на сезонната алергична хрема включват – запушен или течащ нос, кихане и сърбеж в носа, сълзене и зачервяване на очите, влошаване на симптомите при излагане на открито, особено в сухи и ветровити дни.
От друга страна целогодишната алергична хрема е причинена от алергени, които присъстват в околната среда през цялата година. Най-често срещаните фактори са:
- Домашен прах и акари;
- Животински пърхот (котки, кучета, гризачи);
- Плесени и гъбички, които се развиват в топли и влажни среди;
- Химикали и силни миризми (парфюми, почистващи препарати).
Симптомите на целогодишната хрема обикновено са по-упорити и могат да включват – постоянно запушен нос, често кихане и дразнене в гърлото, хронична кашлица, възможни усложнения като синузит или астма. Такъв тип алергии могат да доведат включително до зачервявания и обриви по кожата.
Как да намалим излагането на алергени?
При сезонна алергична хрема:
- Следете нивата на полените – поленовите прогнози в интернет или мобилни приложения могат да ви помогнат да планирате времето си на открито.
- Ограничавайте времето навън – опитайте се да избягвате разходки в ранните сутрешни часове, когато нивата на полени са най-високи.
- Затваряйте прозорците – дръжте прозорците на дома и автомобила затворени, особено по време на сухо и ветровито време.
- Използвайте климатици и пречистватели на въздуха – филтрите за въздух могат да намалят количеството полени, които влизат в дома ви.
- Измивайте дрехите и косата си след излизане навън – полените лесно полепват по косата и дрехите, затова е добре да ги измивате след разходка.
- Хранете се здравословно – приемайте повече течности – вода и билкови чайове. Не консумирайте сладки и глутенови изделия.
При целогодишна алергична хрема:
- Поддържайте дома си чист – редовното почистване с прахосмукачка намалява наличието на прах и акари.
- Използвайте хипоалергенни завивки и възглавници – те предотвратяват размножаването на акари.
- Проветрявайте помещенията, но избягвайте влагата – влажните среди насърчават растежа на плесени, затова използвайте влагоабсорбатори.
- Ограничете контакта с домашни любимци – ако сте алергични към животински пърхот, колкото и да обичате животни, не е добра идея да имате домашен любимец. За щастие има хипоалергични породи – ако сте любител на кучета, то пудел или йоркширски териер са идеалното решение. За “cat person” се препоръчват бенгалска котка, сибирска котка, котка Сфинкс. И все пак не позволявайте на домашния любимец да спи в леглото ви и го къпете редовно.
- Избягвайте силни миризми и дразнители – парфюми, цигарен дим и почистващи препарати с тежки химикали могат да влошат симптомите.
Видове лечение
Съществуват различни методи за облекчаване на симптомите на алергичната хрема:
- Антихистамини – овладяват кихането, сърбежа и хремата.
- Назални кортикостероиди – намаляват възпалението в носа и са ефективни при хронична хрема.
- Солеви разтвори за носа – помагат за изчистването на алергени и облекчават запушването.
- Имунотерапия (алергични ваксини) – дългосрочно лечение, което може да помогне за намаляване на реакцията към определени алергени.
Алергичната хрема, независимо дали е сезонна или целогодишна, може значително да повлияе на ежедневния живот. Разпознаването на симптомите и причинителите е първата стъпка към ефективното справяне с проблема. Чрез прилагане на превантивни мерки, намаляване на контакта с алергени и използване на подходящи медикаменти, може да се постигне значително подобрение в състоянието.
Въпреки това съществува и природен метод, изцяло безопасен и щадящ носа, който е подходящ както за възрастни, така и за деца, бременни и кърмещи жени. Точно така! Това са натуралните Шуслерови соли на д-р Вилхелм Шуслер.
Минералните соли лекуват на клетъчно ниво, така че “първоизточникът” за появата им да изчезне един път завинаги. Засилват имунитета на организма и го правят по-малко податлив на алергични реакции.
При сенна хрема най-добрата комбинация на минерални соли е:
Шуслерова сол №2 – неутрализира чуждите белтъци (алергените) в клетките и връща баланса на организма при алергична реакция.
Шуслерова сол №3 – стопира острото възпаление на лигавиците, регулира обмяната на желязото и подобрява кислородното насищане на тъканите.
Шуслерова сол №8 – спира обилната водниста секреция в носа и регенерира носната лигавица.
Ако в момента сте попаднали в капана на сезонната алергична хрема, ежедневният прием е следният: по 1 табл. от трите оригинални Шуслерови соли на DHU се редуват на всеки час, за период от минимум 4 седмици.
При целогодишна хрема лечебната доза се променя на 3 пъти на ден по 1-2 табл. от всяка сол.
За профилактика на алергичен ринит са необходими сол №2 и сол №8. Профилактичният курс започва поне 6-8 седмици преди сезона на сенна хрема. От двете соли се взимат 3 пъти дневно по 2 табл., а при деца – 3 пъти по 1 табл.
Ако симптомите са тежки и не се повлияват от стандартните методи, консултацията с алерголог е най-доброто решение.
Виж още:
6 въпроса за поленовата алергия и техните важни отговори
Добри новини за алергичната хрема
С какво да се храним, ако имаме поленова алергия?
Алергията – бичът на нашето съвремие
Потвърждават ли научните изследвания връзката “алергия-емоции”?
Всяка алергия започва от човешката клетка – как се лекува именно тя?