Алергията – бичът на нашето съвремие
През последните 20 години честотата на алергиите е нараснала 3 пъти, като най-застрашени са живеещите в индустриално развитите страни. Какво показва статистиката у нас? 20% от българите са с алергична хрема, такава е и честотата на случите на атопичен дерматит. Близо 25% са имали поне веднъж в живота си пристъп на уртикария, 7% са страдащите от астма.
Алергиите безспорно са бичът на нашето съвремие и тяхното интегративно лечение беше основната тема на Осмата национална конференция по Шуслерова терапия и хомеопатия, която се проведе в Стара Загора на 16-17.03.2019 г. Форумът беше организиран от Европейското общество по интегративна медицина в България и Алпен Фарма България. Участваха изтъкнати български и международни специалисти, които обсъдиха съвременните методи за лечение на алергичните болести.
Защо и как да ги лекуваме с хомеопатия и Шуслерови соли?
Конвенционалната медицина лекува алергиите с медикаменти, които потискат имунния отговор на организма към алергизиращите го фактори от околната среда. В резултат се постига временен ефект. Този тип терапия има за цел единствено да облекчи алергичните симптоми, но не осигурява излекуване и води до други здравословни проблеми. Неуспехът трайно да се повлияят алергиите се дължи именно на това, че се въздейства само върху последиците, а не върху причините за тези заболявания.
Лекторите на конференцията изнесоха много интересни факти, свързани с алергичните заболявания, и предложиха успешни модели за лечение с помощта на хомеопатията и Шуслеровите соли, доказани в практиката им. Тези терапии са подходящи за продължителен период от време, като нямат странични ефекти или опасност от привикване.
- Д-р Петер Емрих, специалист по обща медицина и натуропат с дългогодишна практика, Германия, сподели много интересни случаи, свързани с алергични оплаквания на пациенти. Един такъв е на пациент със сенна хрема, с изява всяка пролет в продължение на 15 години, при когото традиционно са прилагани антихистамини. Конвенционалната терапия само облекчава болния, но не може да елиминира болестта. Д-р Емрих му препоръчва комбинирана терапия за лечение с Шуслерови соли и лактобацилни препарати. От солите се приемат №3 и №8 като се редуват, по една таблетка от сол на всеки ¼ до ½ час. При подобрение, приемът се намалява до 6 пъти дневно по 1 табл. от всяка сол, след което по 4 табл. дневно от сол. Лечението се провежда в рамките на една година и прекратява напълно алергичните прояви. Пациентът няма повече рецидиви в следващите пет години на проследяване.
- В лекцията си д-р Василка Юрукова, хомеопат и Шуслеров терапевт, представи възможностите на холистичното хомеорезонансно лечение на най-честите алергични заболявания. То включва: лечение на психо-емоционално ниво, лечение на физическо ниво с хомеопатия, хранителни добавки и диета, детокс и регенерация на болните органи, лечение на съществуващи остри и хронични инфекции, хомеопатично лечение, прилагане на специфична диета. Алергиите се дължат на много причини и единственият начин да се справим с тях е да лекуваме организма като цяло, категорична е д-р Юрукова. Тъй като претоварването на организма с токсини е една от причините за алергичните прояви, тя препоръчва следната комбинация за детоксикация с Шуслерови соли – №6, 9, 10, 11 и 12, по 3 таблетки от всяка сол дневно. Тази комбинация за детокс има многобройни ползи за организма. Соли №6 и №10 пречистват черния дроб, №9 намалява киселинността и възпалението в клетките, №11 пречиства и стимулира имунитета, а №12 е солта с най-силно пречистващ ефект върху съединителната тъкан. Детокс комбинацията може да се прилага профилактично от всеки – 1 месец годишно, а при лечение на хронични заболявания, поне 3 месеца годишно.
- При изяви на сенна хрема, алергия към домашен прах, алергичен ринит с конюнктивит и склонност към бронхоспазъм при деца и възрастни, д-р Иван Несторов, педиатър и хомеопат, препоръчва също и комплексното хомеопатично лекарство Ринитал, подходящо и за профилактика, и за лечение. В острия стадий на алергична изява се приема по 1 таблетка на всеки час (до 12 пъти на ден) до настъпване на подобрение. След това лечението продължава с по 1-2 таблетки, 3 пъти дневно. Деца на възраст от 1-12 години приемат по 1 таблетка на всеки 2 часа (не повече от 8 пъти дневно), до подобрение, след което 3 пъти по 1 табл. дневно до пълно изчезване на симптомите.
Утвърдени комбинации Шуслерови соли при алергични заболявания
- При сенна хрема: В случай, че сте сред страдащите от сезонна алергична хрема (позната с наименованието сенна хрема), можете да овладеете острото алергично възпаление със следната утвърдена комбинация:
ШС №2 – участва в регулацията на белтъчните структури (алергените са чужди белтъци) и връща баланса на организма при алергична реакция.
ШС №3 – стопира острото възпаление на лигавиците.
ШС №8 – регулира водния баланс в организма — повлиява воднистата хрема и осигурява регенерацията на лигавиците.
Солите се редуват, по 1 табл. от всяка през час, за период от поне 4 седмици.
Тъй като всяка упорита хрема, не само алергичната, много често води до разраняване на носа и кожата около него, нанасяйте върху засегнатите области няколко пъти дневно Шуслеров мехлем №8. Подобрява хидратацията на сухата, раздразнена кожа и ускорява заздравяването.
- При целогодишна алергична хрема – подходяща е комбинацията на ШС №2 и ШС №8 – 3 пъти по 1-2 табл. от всяка сол дневно.
- При алергична астма – като продължителна придружаваща терапия може да се прилага следната комбинация соли: №2, №6, №10 и №12, по 2 табл. от всяка сол дневно.
- При кожна алергия – басизната комбинация е от соли №2, №6 и №10, по 3 табл. от всяка сол дневно, за 2 месеца.
- При обрив по кожата с мехурчета – ще помогне ШС №8 и мехлем №8. Приемат се по 2 таблетки от солта – 3 пъти на ден. А мехлемът се нанася на засегнатото място няколко пъти дневно.
Виж още:
Алергичната хрема – може ли да я предотвратиш?
Добри новини за алергичната хрема
Какво още може да направиш, ако имаш алергична хрема?
6 въпроса за поленовата алергия и техните важни отговори
Алергичен ринит или настинка? Как да ги разпознаете?
Потвърждават ли научните изследвания връзката “алергия-емоции”?