Силна и здрава жена

Стомах, ум, имунитет – каква е връзката?

Здравият стомах и стабилната психика играят ключова роля в изграждането на силна имунна система.

Първите хладни утрини, мирисът на топъл билков чай, лек дъждец, пъстър пейзаж от красивите цветове на листата, уютно легълце и завивки, нова книга – хубаво звучи, нали? Е, това е хубавата част на есента. 

Неприятната е трудно да се спести, защото всеки от нас попада в “капана” на вирусните инфекции. Рязка смяна на температурата, по-малко слънчева светлина, омагьосаният кръг на забързаното ежедневие, претъпканите автобуси и магазини, кихане, подсмърчане и кашляне на всеки ъгъл. Схванахте идеята. Всичко посочено допринася за спад в имунната система. Но главните въпроси са как и защо? Е, остани с нас докрай, за да разбереш!

Ум царува, ум робува

Знаеш ли, че стомахът се нарича още “втори мозък”? Докато сме още в утробата на майката, двата органа се изграждат от едни и същи клетки, служещи за развитието на централна нервна система (мозък и гръбначен мозък), и ентеричната нервна система (на стомашно-чревния тракт). 

Стресът и тревожността влияят директно върху функционирането на стомаха и в цялост на храносмилателната система. Когато си под стрес, тялото ти активира симпатиковата нервна система, намираща се в сивото вещество на гръдния отдел на гръбначния мозък и именно тя е “виновна”  за ускоряването на пулса, повишаване на кръвното налягане, намаляване на образуването на храносмилателни сокове, влошаване на перисталтиката на стомаха и червата и др. 

От тук възниква и терминът “нервен стомах”, който е свързан с излагането на хроничен стрес. Нервният стомах има тясна връзка с т. нар. “ос мозък-черва” (gut-brain axis). Тази връзка между централната нервна система и ентеричната нервна система позволява на емоционалното състояние на човек да влияе върху функциите на стомашно-чревния тракт. Когато човек е под напрежение или тревожен, нервната система може да предизвика неприятни стомашни симптоми. 

Тези стомашни проблеми, от своя страна, могат да нарушат функцията на имунната система, като намалят способността ѝ да се справя с инфекции. В същото време, отслабената имунна система може да направи организма по-уязвим на стрес, създавайки порочен кръг.

Храната е важна

Как да разбереш дали твоят стомах е здрав? На първо място е важно да засегнем най-отличителните симптоми, заради които усещаме, че нещо не е наред с чревната ни микрофлора – регулярни болки в стомаха, често гадене, запек или диария, липса на апетит или непрестанен глад, особено за сладко. 

Ето и кои са основните причини: 

Консумацията на прекалено мазни, пикантни или кисели храни, както и прекомерният прием на кофеин, алкохол или газирани напитки, могат да раздразнят стомаха и да доведат до киселини, гастрит или други стомашни проблеми.

Бързото хранене, пропускането на хранения, преяждането или неправилното дъвчене на храната могат да претоварят стомаха и да предизвикат дискомфорт, подуване, киселини и други проблеми, свързани с храносмилането. 

Други причини за стомашни проблеми, съпроводени със спад в имунитета са:

Бактерии като Helicobacter pylori, които могат да инфектират стомашната лигавица, което често води до гастрит, язва или други сериозни стомашни проблеми. Вирусни инфекции също могат да предизвикат стомашно-чревни симптоми. Някои медикаменти, като аспирин или антибиотици, могат да раздразнят стомашната лигавица или да нарушат микробиома, което да провокира появата на язви или гастрит. 

Стомахът и имунитетът

Стомахът и имунната система са тясно свързани, тъй като храносмилателната система играе централна роля в защитата на организма от инфекции и поддържането на общото здраве. Ето как стомахът влияе на имунитета:

Бариера срещу патогени

Стомашната киселина действа като първоизточник на защита срещу патогени (всички възможни агенти, които причиняват заболявания), които могат да влязат в тялото чрез храната и напитките. Тя унищожава много бактерии и вируси, преди да достигнат червата.

Роля на микробиома

Микробиомът в червата, който включва милиарди полезни бактерии, има изключително важна роля в поддържането на имунната система. Тези бактерии подпомагат обучението и регулирането на имунните клетки, като помагат на организма да различава полезните от вредните микроорганизми. Дисбалансът в микробиома може да доведе до отслабен имунитет и повишен риск от инфекции.

Производство на антитела

Лигавицата на стомашно-чревния тракт отделя антитела, като например имуноглобулин, които помагат за неутрализирането на патогените и предотвратяват тяхното проникване в тялото.

Влияние на диетата

С риск да се повторим, ще кажем, че храната, която консумираш, оказва пряко влияние върху здравето на стомаха и имунната система. Храни, богати на фибри, пробиотици и нутриенти, поддържат здравето на микробиома и стимулират правилния имунен отговор. Лошата диета предизвика възпаление и отслабва имунната защита.

Връзка с автоимунните заболявания

Дисфункция в храносмилателната система, включително дисбаланс в микробиома, може да предизвика или обостри автоимунни заболявания, при които имунната система атакува собствените клетки на организма.

Лечение и профилактика

За да се радваш на здраво тяло, трябва да започнеш от изчистването на ума. Поддържането на добро психическо здраве е предпоставка за физическо благополучие, тъй като умът контролира и влияе върху множество процеси в тялото, включително храносмилането и имунния отговор. Затова управлението на стреса и грижата за умственото здраве трябва винаги да бъдат сред приоритетите ти. 

На второ място идва стомахът и, разбира се, правилният режим на хранене, консумацията на храни с високо съдържание на пробиотик и пребиотик, бавно дъвчене на храната, отказ от бързи, мазни, кисели и пикантни храни. Препоръчително е да се избягват и десертите.

Изпълниш ли горепосочените точки, то си на прав път към постигането на силен имунитет. А за да си подсигуриш стабилната имунна защита през целия есенно-зимен период, най-изпробваният и качествен вариант е да добавиш в грижата за тялото ти и Минералните соли на Вилхелм Шуслер

Ето и как да прилагаш Шуслеровите соли за имунитет:

Сутрин се вземат 3 таблетки от Шуслерова сол №3 – широко позната като солта в подкрепа на имунитета. Сол №3 регулира обмяната на желязо и насища тъканите с кислород. Така имунната система бързо елиминира всички микроорганизми – вируси, бактерии, гъбички.  

На обяд се приемат 3 таблетки от Шуслерова сол №6, чиято цел е да подсили защитата на лигавиците на носа и гърлото, тъй като най-често оттам преминават вирусите и бактериите. 

Вечер приемай 3 таблетки от Шуслерова сол №7. Обикновено преди да заспиш тялото и ума се отпускат, за да могат да се възстановят пълноценно и да имаш енергия за новия ден. Това е и основата функция на сол 7 – да ти помогне да релаксираш, да понижи нивата на стреса и да подсигури спокойния ти сън и процесите на регенерация през нощта. За деца приемът е по 2 табл. от всяка сол дневно. Комбинацията се приема минимум един месец и винаги за защита при епидемична обстановка.

И дойде време за извода.

Какво е важно да запомниш от тази статия? 

Силният имунитет е в следствие на здрав стомах и щастлив ум. Хапвай вкусни, но здравословни ястия с достатъчно про- и пребиотични вещества, витамини и минерали в зависимост от това от какво се нуждае тялото ти. Премахни от менюто си fast foods, мазни и пикантни храни. Наблегни на домашно приготвена храна, зеленчуци, плодове, вода и супи. 

Мисли позитивно – намери баланса между ума и тялото си, изразходвай негативно събралата се енергия чрез спорт или любимо занимание, което те прави спокоен. Ако виждаш, че не можеш да се справиш сам с мислите си, поговори със специалист в сферата на психологията. 

Накратко казано – грижи се за себе си и се обичай повече!

 

Виж още: 

Как да се грижим правилно за имунитета

Как работи имунната система?

Как да стабилизираме имунитета през лятото

10 естествени начина да засилим имунитета си в сезона на грипа

10 хитринки, които ще подготвят имунната система за есента

Стресът и последиците от него

Бърз тест разкрива кои са нашите минерални дефицити

Стомашно-чревни проблеми