Как да се грижим правилно за имунитета
Как да засилим защитата на тялото, използвайки лечебната сила на минералните соли.
Имунитетът на човешкото тяло представлява сложна система, в която важна роля играят кръвта и лимфата – две течности, които транспортират елементите на имунитета. Ето защо е много важно кръвта и лимфата да са в отлично състояние.
Как работи имунитетът?
Както в романтичните романи има бели рицари, така и нашето тяло разполага със своите бели кръвни клетки (левкоцити), които всеки път бързо се активизират, когато то е нападнато от недоброжелатели. Уникални са с това, че неутрализират всички нашественици в тялото – токсини и патогени (вируси, бактерии, гъбички).
Тези смели рицари живеят само по няколко седмици, но всеки ден човешкото тяло произвежда около 100 милиарда бели кръвни клетки. Удивително, нали?!
Когато тялото ни изпитва треска и/или възпаление, това са добри признаци, колкото и неприятни да са за нас. Например, ако имаме повишена телесна температура, това със сигурност означава, че имунитетът ни се е активирал и се опитва да спре размножаването на конкретен патоген.
При треска се освобождават бели кръвни клетки, които чрез повишения метаболизъм успяват да неутрализират врага. Затова не трябва прибързано да сваляме температурата, защото така правим организма още по-уязвим за вирусите и бактериите. Напротив, трябва да подпомогнем този самооздравителен процес, най-малкото като не му пречим.
Как вредим на имунитета?
Ако спим недостатъчно и прекаляваме с интензивните тренировки във фитнеса, може изведнъж да се разболеем. Образно казано, по този начин имунната ни система си отмъщава, показвайки, че изобщо не се грижим правилно за нея. Ако спим по-малко от шест часа на денонощие, имунитетът “бие отбой”, правейки ни лесна плячка за многобройните вирусни и бактериални инфекции.
Стресът също уврежда имунната система. При стрес в тялото се освобождават кортизол, адреналин и други хормони, чиято функция е да ни помогнат да се справим с напрежението. Обикновено кортизолът в умерени дози е полезен, защото намалява възпалението в тялото.
Но когато стресът стане хроничен, хормоните объркват функционирането на организма. Освен срив в имунитета, може да се отключат храносмилателни проблеми, сърдечни заболявания, депресивни състояния, затлъстяване, нарушения в паметта и концентрацията и др.
И обратното… Смехът освобождава допамин и други хормони, които ни карат да се чувстваме по-добре, намалявайки стреса и напрежението. 10 минути смях на ден може да не задържат лекаря надалеч завинаги, но помагат на имунната ни система да работи правилно.
Какво обича имунитетът?
Здравословна храна и балансирана физическа активност. Има учени, които поставят храната на първо място, а други – физическите упражнения. Няма да спорим по този въпрос, защото то е като вечната дилема “кое е първото – кокошката или яйцето?”, а ще кажем: и двете!
И храната, и движението са важни за имунитета, затова трябва да стоят на първо място като едно неразривно цяло или като двете страни на една и съща монета, наречена здраве и дълголетие.
Храненето и имунитетът
Храненето играе съществена роля в регулирането на оптималния имунологичен отговор, като осигурява на организма адекватни хранителни вещества в достатъчни концентрации. Има голям брой микронутриенти, като минерали и витамини, макронутриенти, аминокиселини и мастни киселини, за които е доказано, че оказват много важно и специфично въздействие върху имунната активност.
Вече има огромна информация за здравословното хранене, затова няма да изпадаме в подробности. Само накратко ще кажем, че трябва да наблягаме на пресните сезони зеленчуци и плодове, варива и ядки, които по възможност не са минали термична обработка.
Трябва да следим в менюто да имаме достатъчно количество протеини (от животински или растителен произход). Оказва се, че съвременният човек се храни повече с бързи (лесни) въглехидрати и захари, отколкото с протеинови храни.
Да наблягаме на качеството на храните, а не количеството. Ето още един бич на съвременното общество – модерният човек е прехранен, той консумира повече калории, отколкото са му необходими за поддръжка на всички жизнени функции в организма.
Какво да избягваме? Алкохолът – това са празни калории, които не хранят клетките, но пък разрушава черния дроб и бъбреците, атрофира кръвоносните съдове, унищожава мозъчните клетки и блокира работата на имунната система.
Захарта, която буквално е навсякъде около нас, включително често скрита по различни имена, е другата голяма “отрова”, която бавно, но безвъзвратно разрушава здравето ни.
Движението и имунитетът
Обикновено има малки количества имунни клетки, които циркулират постоянно в тялото. Но именно чрез редовната физическа активност увеличаваме движението на кръвта и лимфата, а чрез тях и циркулацията на повече имунни клетки.
Логиката е проста… Ако в един магазин има само една охранителна камера, кражбите в него ще бъдат чести и неразкриваеми. Ако обаче камерите са разположени навсякъде, то нарушителите ще бъдат бързо и лесно засечени и неутрализирани. Нашата имунна система работи по подобен начин.
Спортът и движението не само карат имунните клетки да патрулират интензивно в тялото, но е доказано, че те продължават да бъдат активни цели три часа след физическото натоварване. Ето защо е важно да спортуваме регулярно, минимум 3-4 пъти в седмицата за поне 45 минути, за да се предпазим от възпаления, инфекции и по-сериозни заболявания.
Минералните соли и имунитетът
Минералните соли играят ключова роля в поддържането на цялостното функциониране на организма, включително и за поддържане на имунната система и нейното укрепване. Минералните соли участват в редица биохимични процеси и реакции, които са от критично значение за защитата на организма от възпаления, инфекции, заболявания, дори от сериозни болести като рак. Затова трябва да следим и за минералния си баланс и при нужда да попълним липсите с Шуслеровите соли, открити преди повече от век от немския доктор Вилхелм Шуслер.
Шуслеровите соли представляват 12-те основни минерални соли, които са основополагащи за функционирането на клетките и организма като цяло. Клетките на отделните тъкани и органи в тялото се нуждаят от определени минерални соли, за да функционират правилно. Когато тези соли са в недостиг или в голям дефицит, клетките (най-малките и важни градивни единици в живите организми), са с нарушени функции, което разрушава и баланса в цялото тяло. А крайният резултат не закъснява – възникват болести. Минералният дефицит може да се преодолее с помощта на оригиналните Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз (DHU), които са произведени на хомеопатичен принцип в естествената за тялото концентрация, безпрепятствено преминават през мембраните на клетките и помагат за възвръщането на минералния баланс. Това накратко е основният принцип на тяхното действие.
А кои са минералните соли на силния имунитет? Това са Шуслерови соли №3, №6 и №7, които се прилагат както профилактично, за укрепване на имунитета, така и по време на заболяване, за да подпомогнат по-бързото оздравяване, възстановяване и предпазване от усложнения и рецидиви.
Приемът е лесен и удобен за всички, защото таблетките се поставят под езика до пълното им разтапяне или се разтварят във вода (за бебетата може да се направят на кашичка). Таблетките имат лек приятен вкус – важно условие, когато се приемат от малки деца.
Ето профилактичната схема и дозировка на прием:
Сутрин се вземат 3 таблетки от Шуслерова сол №3, която е най-важната сол, защото е сочена за първа помощ за имунната система. Сол №3 регулира обмяната на желязо и насища тъканите с кислород. Така имунната система бързо може да “даде отпор” на всички микроорганизми – вируси, бактерии, гъбички.
За да се подсили защитата на лигавиците на носа и гърлото – двата най-чести “входа”, през които атакуват вирусите и бактериите, на обяд се приемат 3 таблетки от Шуслерова сол №6. Тази сол на д-р Шуслер има и още една важна функция: да помага за активната преработка и изчистването на токсините, правейки тялото по-подготвено за нови срещи с “врага”.
И идва вечерта, когато тялото трябва да се отпусне преди сън, за да може да се възстанови пълноценно през нощта. Точно това е функцията на Шуслерова сол №7, която отпуска нервите и мускулите, за да може на следващия ден организмът да функционират в най-добрата си форма. От сол №7 също се взимат 3 таблетки.
Профилактичният курс продължава 1 месец, при необходимост и повече. Схемата за децата е същата, но се взимат по 2 таблетки от всяка сол.
Оригиналните Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз (DHU) са напълно безопасни, не водят до привикване, странични реакции, могат да се ползват от бебета още от първия ден на раждане, както от бременни и кърмещи жени. Солите на DHU могат да се съчетават с всички други конвенционални и алтернативни методи на лечение.
Слънцето и имунитетът
Слънцето в малки дози също е важно за имунитета, тъй като по естествен начин зарежда тялото с витамин D, предпазвайки ни от стрес и депресия, сърдечни заболявания, някои видове рак, автоимунни заболявания.
Какво означава “в малки дози”? За човек със светла кожа 10-15 минути на ден са напълно достатъчни, за да получи целия витамин D, от който се нуждае. Колкото по-тъмна е кожата, толкова повече минутите се увеличават, но не повече от 45-60 минути на ден в часовете до 11:00 часа преди обяд и след 16:00 часа следобед.
Няма нужда да споменаваме, че слънцезащитната козметика е задължителна. Тя трябва да предоставя широкоспектърна UVA и UVB защита, факторът да е (SPF) 30 или по-висок и да е водоустойчива.
Емоциите и имунитетът
През последните години се заговори усилено и за още един постамент на силния имунитет, който дълго време беше неглижиран и пренебрегван. Става въпрос за емоционалното здраве, което заедно с управлението на стреса има важна роля в това да бъдем физически и психологически здрави.
Ето защо всеки модерен човек трябва да бъде осъзнат: да се опитва да разпознава и назовава емоциите, които изпитва. Това ще му помогне да разбере и какво ги предизвиква. Част от това осъзнаване е и приемането, че всички емоции са нормални, дори и негативните. Ето защо не трябва да ги потискаме, а да ги резглеждаме като естествена и неминуема част от живота.
Когато сме наясно с нашите чувства и как те влияят на мислите и действията ни, това ще ни помогне да развием и друга важна част от емоционалната интелигентност – емпатия или разбирането и уважаването на емоциите на другите.
Виж още:
Как да стабилизираме имунитета през лятото
10 естествени начина да засилим имунитета си в сезона на грипа