Как да се разминем със сезонния косопад?
Причини, натурални методи на лечение и превенция на косопада през пролетта и есента.
Когато чуят за смяна на сезоните, повечето хора се сещат за пренареждане на гардероба. Обаче преминаването от топлата към студената половина на годината или обратното за много хора е свързано и с пик на различни видове алергии и усилването на косопада, наричан често сезонен косопад.
Нормален ли е сезонният косопад?
Обикновено човек на ден губи от 50 до 100 косъма от главата си, но през пролетта и есента този процес се засилва. Защо се получава така? Има няколко теории, но науката не е единна и категорична в отговора на този въпрос.
Но е факт, че сезонният косопад по-често засяга жените, отколкото мъжете, и че по-често се наблюдава през есента (септември и октомври – заради изместването на сезоните може да се наблюдава и по-късно), отколкото през пролетта (април и май). Тази констатация не е универсална, защото има много изключения, зависещи от общото здравословно състояние и обичайните грижи за косата – не само външно, но и вътрешно, което е и по-важното.
Науката открива и друга зависимост… Ако скалпът е засегнат от алергична реакция, което най-често се случва през пролетта, голяма е вероятността кожата на главата да се разрани и възпали, а това пък може да предизвика проблеми с нормалния растеж на косата.
Себорейният дерматит, екземата и пърхотът, съчетани с хормонални колебания и резки промени в климата (например рязко покачване на влажността на въздуха), могат също да усилят косопада.
Обикновено сезонният косопад е временно явление, което приключва в рамките на няколко седмици до месец-два. Ако продължи повече от два месеца, причините трябва да се търсят на друго място, затова задължително трябва да се направи консултация с лекар специалист.
Защо сезонният косопад по-често се случва през есента?
Възможните отговори са поне четири. Първо, фазата на линеене от цикъла на растеж на косъма често съвпада с есента. През късните летни и ранните есенни месеци има най-малко космени фоликули в анагенен стадий (фазата на растеж на косата). Това означава, че през тези месеци има най-малко активно растяща коса.
Второ, след лятото, когато косата е била изложена на екстремни фактори като жаркото слънце, солената морска вода или хлорирана вода в басейните, силен вятър, съвсем естествено е тя да е по-изтощена, което неминуемо влошава състоянието ѝ и усилва косопада.
Третата причина се крие в хормоналните колебания. През есента слънчевата светлина намалява, което засяга работата на хипоталамуса в мозъка. Възможно е да се засили производството на мелатонин – хормонът на съня, който пък може да повлияе негативно върху цикъла на растеж на косата.
Стресът също не е за подценяване. Краят на лятото, връщането в града – на работа или училище, са силни стресови фактори, които потенциално може да предизвикат загуба на коса. Хроничният стрес нарушава естествения цикъл на растеж на косата, тласкайки повече косми към фазата на падане, известна в науката като телогенната фаза. На практика косата спира да расте и в крайна сметка пада по-бързо.
Грижа за косата отвътре навън
За да имаме здрава коса, трябва да се погрижим първо за здравето на клетките – най-малките градивни единици в тялото. Именно това правят минералните соли, които успяват безпрепятствено да проникнат през мембраната на клетките, като регулират минералните дефицити, водещи до болестни изменения, и възвръщат клетъчното здраве.
Минералните соли днес са наричани Шуслерови соли на името на своя откривател – немският доктор Вилхелм Шуслер, който през 19 век открива огромната значимост на минералите за здравето.
За да се погрижим за косата отвътре навън, трябва да се снабдим с три оригинални Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз (DHU) – соли №2, №5 и №11. Тези минерални соли притежават многоспектърно въздействие, грижейки се едновременно за фоликулите, скалпа и косъма – от корена до върха.
Шуслерова сол №2 възстановява косъма на косата на клетъчно нито и стимулира растежа му.
Шуслерова сол №5 дава още по-силен тласък на регенеративните процеси в тялото и в частност на косата.
Шуслерова сол №11 заздравява косъма и кожата на скалпа и подпомага растежа на нови косми.
Минимум за два месеца (при необходимост приемът може да продължи и повече) трите оригинални соли на DHU се взимат по следната схема:
Сутрин – 5 таблетки от Шуслерова сол №2
На обяд – 5 таблетки от Шуслерова сол №5
Вечер – 5 таблетки от Шуслерова сол №11
Солите на д-р Вилхелм Шуслер са напълно безопасни и без никакви странични ефекти, ето защо може да се приемат както от бебета и малки деца, така и от бременни и кърмещи жени. Може и да се комбинират с всички конвенционални и алтернативни методи.
Здрава коса
За да расте косата здрава и красива, освен от минерални соли тя се нуждае най-вече от протеини и креатин. Пилешкото, черният дроб, свинското, херингата, треската, сьомгата и риба тон са най-богатите храни на креатин.
Всъщност около 50% от креатина при хората се синтезира от три аминокиселини – метионин, глицин и аргинин, които може да бъдат намерени в оптимални количества и в няколко растителни източника. Спирулина, други видове водорасли, лешници, слънчогледови семки и други сурови ядки, спанак, овес, нахут, кокосови орехи са отлични източници на тези аминокиселини.
Достатъчно е да консумираме редовно метионин, глицин и аргинин (от животински и/или растителни източници), останалата работа тялото ще си свърши само, превръщайки ги в креатин – най-добрата храна за косата.
Витамин D регулира производството на креатин в тялото, затова е важно да следим нивата му в тялото, особено през зимата, когато слънчевите часове от денонощието са по-малко.
Витамини A, B и C и минерали като желязо, калций, магнезий и цинк са другите полезни вещества, които се грижат отвътре навън за здравето и красотата на косата.
Както кожата, така и косата има нужда от постоянна хидратация на тялото. Когато космените фоликули не са хидратирани добре, косата е суха и чуплива.
Какво да избягваме?
Продължителното носене на стегнати прически като конски опашки или плитки, може да доведе до тракционна алопеция – тип косопад, който се причинява от постоянно напрежение върху космените фоликули, което в крайна сметка ги уврежда и потиска растежа на косата.
Трябва да бъдем предпазливи и с честото използване на сешоари и други топлинни инструменти за стилизиране на косата. Те лишават косата от естествените ѝ масла, оставяйки я уязвима за накъсване.
Вместо това може да заложим на редовните масажи на скалпа, които стимулират кръвообращението, доставяйки повече хранителни вещества и кислород в корените на косата. Масажът на скалпа насърчава по-здравословния и по-бърз растеж на косата.
Виж още:
Естествена грижа за млада и красива кожа