Субфебрилна температура: симптоми, причини, лечение
Човешкото тяло е сложна и интелигентна система, която непрекъснато работи, за да се чувстваме възможно най-добре. Това се отнася с пълна сила за поддържането на оптимална вътрешна температура. Телесната температура зависи от хормоналната и мозъчната активност на организма и се адаптира към условията на околната среда. Когато тялото работи „правилно“ и не усещаме дискомфорт, оптималната телесна температура в него е около 37°C. Понякога обаче се налага то да повиши температурата си над “идеалното” ниво, за да успее да се пребори с настинка или грип, с друга вирусна или бактериална инфекция.
Какво е субфебрилна температура?
Това е телесна температура, която е малко по-висока от това, което се счита за нормална температура. Няма стандарт за специфичния температурен диапазон, съответстващ на субфебрилитет, но някои експерти определят субфебрилната температура като температура, попадаща в диапазона между 37,5°C и 38,5°C.
Човек с температура от или над 38,5°C обичайно се счита за такъв с фебрилна температура (треска).
Какво причинява субфебрилна температура?
Това състояние може да възникне поради няколко причини. Възможно е също да бъде придружено от други симптоми. Например настинка и грип са основните причинители на високата телесна температура. Важно е да кажем, че температурата, която се появява при настинка, е по-вероятно да бъде субфебрилна, а тази, която се появява при грип, може да бъде и субфебрилна и фебрилна.
Кои са признаците за поява на субфебрилна температура?
Разбира се, най-лесният начин да разберем дали имаме субфебрилна или по-висока температура е като просто я измерим чрез термометър. Но има и други признаци, които индикират наличието й:
- Зачервено лице
- Замрежен поглед
- Втрисане или треперене
- Изпотяване
- Главоболие
- Болки в мускулите
В зависимост от причина за появата на температура, тя може да бъде придружена и с други симптоми, които обикновено включват кашлица, възпалено гърло, главоболие. Те могат да се използват за определяне на първопричината за повишаването на телесната температура, което е и най-добрият начин за нейното повлияване.
Как да лекуваме субфебрилна температура?
Важно е да кажем, че след като повишаването на температурата е реакцията на тялото, чрез която то се бори с дадена инфекция, не е необходимо да опитваме да я понижим, защото това би забавило процеса на лечение. Но има няколко неща, които биха облекчили дискомфорта и биха ни накарали да се почувстваме по-добре.
Някои от тези опции са:
- Да поставим студена, навлажнена кърпа върху челото или тила, докато си почиваме;
- Да приемаме повече течности;
- Да приемаме безопасни продукти, които лекуват и причините, а не само симптомите, свързани с повишаването на температурата.
Солите на доктор Вилхелм Шуслер са натурално средство за повлияване на здравословното състояние. Действат на клетъчно ниво и са напълно безопасни за приложение през всеки период от живота, включително за бебета, малки деца и бременни и кърмещи жени.
При температура до 38.5°C се препоръчва прием на Шуслерова сол №3 по 1 таблетка през 5-10 минути. Тя овладява възпалителните процеси в тялото, потиска размножаването на бактериите и вирусите и подпомага функциите на имунната система.
За по-бърз ефект може да се прилага и Шуслеров мехлем №3, който се нанася външно няколко пъти на ден в областта на гърба и гърдите.
Ако обаче температурата превиши 38,5°C, към сол №3 трябва да добавим още две минерални соли. Шуслерова сол №5, която спомага извеждането на токсините от клетките, и Шуслерова сол №8 , която балансира течностите в тялото и го поддържа добре хидратирано.
Консултацията с лекар е задължителна, ако:
- Телесната температура надвиши 39°C.
- Ако имаме температура, придружена с кашлица, които не се подобрява, а се влошава.
- Ако температурата е придружена със силна болка в мускулите, объркване или други необичайни симптоми.
Нека не забравяме, че поддържането на тялото чрез здравословни навици помага за по-бързото нормализиране на високата температура, защото такива полезни привички като здравословно хранене, редовен спорт и достатъчно сън се грижат имунната система да е в изправност и готова да се справи с всякакви предизвикателства.
Виж още:
6 мита за високата температура и 10 начина как да се справиш с нея без медикаменти
Висока температура: кратък, но важен справочник
Висока температура: 4 натурални начина да я свалим
Високата температура и мозъкът – каква е връзката?
Митовете за високата температура, на които не трябва да вярвате