Вторият ни мозък – диригентът под прикритие
Той решава дали ще сме сити, здрави и щастливи, както и дали ще боледуваме от алергии, Хашимото, диабет, дали ще сме емоционално нестабилни… Време е да помислиш дали се грижиш достатъчно добре за него?
Световната седмица на хомеопатията, която традиционно се провежда през април в над 45 държави по цял свят, тази година неслучайно е посветена именно на храносмилателните заболявания. Много нови открития и изследвания показват огромната роля на храносмилателната система не само за здравето, но и за емоционалното състояние и усещането за щастие на човек. Но още в древни времена е съществувала идеята за това, че болестите започват в червата.
Днес вече знаем със сигурност, че състоянието на храносмилателната система е коренът на редица хронични заболявания. Учените говорят за втори мозък в човешкото тяло – т. нар. „коремен мозък”, от който зависи не само доброто ни храносмилане, но също и дали ще имаме добър имунитет, дали ще боледуваме от алергии, от автоимунни болести, диабет, дали ще имаме метаболитен синдром и сърдечносъдови проблеми, дали ще сме емоционално стабилни или нещастни в живота си… В храносмилателната система се произвеждат хормоноподобни вещества, които влияят на нашето здраве, на настроението ни, на съня ни, на паметта и концентрацията ни през работния ден. Как да се грижим за нея, за да се радваме на стабилно здраве и емоционално благополучие?
- Токсините и неправилното хранене на съвременния човек са основни фактори за нарушенията на стомашно-чревния тракт. За да предотвратим тяхното трайно негативно въздействие, трябва да вземем мерки за изчистване на организма от токсини, да поддържаме минералния баланс на тялото и да подкрепяме общия имунитет. Не бива да забравяме, че хроничните проблеми на стомашно-чревния тракт се изявяват, когато има понижен имунитет.
- Дълги години в живота ни храносмилателната система е в състояние да преодолява неправилното хранене и незадравословните навици на живот. Но в течение на годините се стига до нарушаване на доброто функциониране на стомашно-чревния тракт и вратата към хроничните болести е широко отворена. Ето на кои моменти в ежедневието си е важно да обърнем внимание – те са сред ключовите фактори за дисбаланс на храносмилателната система: Небалансирано хранене; Твърде много мазни и сладки храни, бяло брашно, алкохол и безалкохолни напитки и др.; Липса на движение; Дехидратация; Непоносимост към определени храни, за която не подозирате; Алергии; Наличие на паразити и др. Стресът, вътрешното безпокойство, недостигът на време и животът под постоянно напрежение също имат своята важна роля.
- Хомеопатията, Шуслеровата терапия и лечението с фитопродукти са подходящи решения както за профилактика, така и за лечение на острите състояния. Какви са техните предимства? Действат ефективно, няма опасност от нежелани странични ефекти, както и от лекарствено взаимодействие. Могат да се прилагат както самостоятелно, така и успоредно с конвенционалното лечение.
- Ето как можем да лекуваме някои от най-често срещаните в ежеднието стомашно-чревни оплаквания и да подобрим качествено чревното здраве:
При пропускливи и раздразнени черва – препоръчва се лечение с комбинация Шуслерови соли №2, №4, №9 и №10, по 5 таблетки на ден от всяка сол. Лечението продължава 2-3 месеца. Комбинацията на тези соли възстановява лигавицата на стомаха след възпаление и нормалното pH. При поддържане на висока киселинност се стига до раздразване на стомашната лигавица и се създават условия за възпаление и храносмилателни заболявания. Шуслеровите соли се комбинират с фитопрепарата Гастритол – по 10 капки 3 пъти на ден през първата седмица, през втората седмица – по 20 капки 3 пъти на ден, през третата – по 30 капки 3 пъти на ден. Капките се приемат 15 минути преди хранене. Гастритол действа ефективно при функционални нарушения на храносмилателната система. Помага за по-бързото възстановяване на стомашната лигавица, регулира факторите, водещи до прекомерно повишаване на стомашната киселинност.
При газове и тежест в стомаха след хранене – приемат се Шуслерови соли №7 и №10, по 5 таблетки на ден от всяка, в продължение на 2-3 месеца. Сол №7 облекчава при спазми, а №10 – солта на отделителната система и детоксикацията, подпомага храносмилането и стимулира дейността на панкреаса, на червата, на черния дроб и жлъчката. Гастритол се приема по схемата по-горе. Тази схема на прием се повтаря поне 1-2 месеца или до отшумяване на симптомите. Гастритол подобрява храносмилането и помага при подуване, тежест, киселини, метеоризъм. Облекчава при стомашно-чревни спазми, регулира чревната перисталтика.
При парене, стомашни киселини и рефлукс – приемат се Шуслерови соли №9 и №10, по 5 таблетки на ден от всяка, в продължение на 2-3 месеца. Комбинацията на двете соли помага за връщането на алкално-киселинния баланс и действа детоксикиращо. Ако симптомите са придружени от спазми и усещане за болка, може да се добави и сол №7 под формата на „Гореща седем”, 10 табл. от солта разтворени в чаша гореща вода, която се изпива бавно, на малки глътки с жабуркане.
При вирусна диария с температура и повръщане – прием на Арсеникум албум D12, при остри състояния на 2 часа по 1 доза (10 глобули). При подобрение приемите се разреждат постепенно до 3 пъти по 1 доза. Арсеникум се комбинира с прием на Шуслерови соли №3, №5 и №8, на всеки 30 минути по 1 таблетка от всяка Шуслерова сол до настъпване на подобрение. За деца: на всеки час по 1 таблетка от Шуслеровите соли и хомеопатичното лекарство Гастрокинд. Не пропускайте да спазвате лечебна диета с прием на много подходящи течности.
При т. нар. „Туристическа диария” или прием на развалена/ некачествена храна – приемат се Шуслерови соли №3 и №8, по 1 табл. от всяка сол на час. Окубака D6 се приема на всеки час по 1 доза (10 глобули). След отминаване на симптомите Шуслеровите соли и Окубака D6 се приемат по 3 пъти на ден още 1 седмица. Хомеопатичното лекарство Окубака може да се приема и профилактично, преди пътуване – 3 пъти на ден по 1 доза, за период от 1 седмица преди пътуването.