10 стъпки към мечтаното тяло без излишни килограми
Колкото и добре да живеем, все ни тормозят едни излишни килограми, с които се опитваме да се преборим. При някои те са само 2-3, при други са 5, 10 или дори повече. И най-жестоката диета обаче трудно сваля последните упорити мазнини, останали по корема, ханша или бедрата. Защото само с диети просто… не става. Тайната на хубавото тяло не е в това да се измъчваме с глад, а да променим стила си на живот. Ето как!
- Не случайно диетолозите съветват храненето да става в точно определени часове, 4 пъти дневно, като не прекаляваме с големината на порциите. По този начин се регулират нивата на инсулина и се ускорява метаболизма. Избягваме и резките промени на нивата на кръвната захар. В резултат по-лесно можем да контролираме и усещането си за глад.
- На всяко основно хранене една трета от чинията ви трябва да е заета от „жива” храна – пресни плодове или зеленчуци. В менюто си заложете на нискокалорични храни, които обаче добре пълнят обема на стомаха. Такива са супите и зеленчуците с високо съдържание на вода. Пълнозърнестите храни също ще ви помогнат да поддържате равномерни нивата на кръвната захар и на инсулин. Кои още са добрите храни? Хапвайте редовно сурови семки и ядки (но по малко), авокадо, маслини. Полезни за всеки са зехтинът, гроздовото и сусамовото олио. Подходящи храни, от които да си набавяте достатъчно фибри, са боб, леща или нахут.
- По-лесно ще си изградите балансиран хранителен режим, без да се тормозите, ако заложите на храните, които зареждат с енергия и подобряват настроението. Такива са: кашу, бадеми, лешници, спанак, броколи, по-мазни риби, крехкото телешко месо, пилешко и пуешко без кожа и др.
- Добре е обаче да се въздържате от консумация на зърнени продукти и тестени изделия от пшеница, ръж, овес, ечемик, бял ориз. Лесно можете да ги замените с: лимец, просо, елда, киноа, амарант, чия, кафяв ориз или ориз Басмати и ядкови брашна.
- Откажете се от алкохола – празните калории, които носи, директно ви се лепят по най-нежеланите места. Редовната консумация на алкохол забавя изключително много метаболизма, натоварва черния дроб и възпрепятства елиминирането на токсините от тялото.
- Другото голямо НЕ! е захарта и всички храни, съдържащи захар или фруктоза/фруктозен царевичен сироп. Те натоварват метаболизма и създават киселинна среда в организма. Погледнете етикетите на готовите храни и ще видите колко много химични добавки съдържат. Всички те действат токсично на организма, блокират нормалните функции на клетките и водят постепенно до развитие на инсулинова резистентност. А тя е свързана не само с появата на наднормено тегло, а и с множество последващи хронични заболявания. Спрете ли да консумирате тези храни, ще ускорите значително метаболизма си.
- Успоредно с промените в хранителния си режим, използвайте и Шуслеровата програма за ускоряване на метаболизма и подобряване на обмяната на веществата. Сутрин – Шуслерова сол №5 калиев фосфат за балансиране на нервната система (ще ви предпази от прекомерно похапване поради стрес), за енергия и добро настроение. На обяд – сол №10 натриев сулфат, която ще стимулира функциите на отделителната система и детоксикацията. Сол №10 пречиства черния дроб и има меко диуретично действие. Ще ви помогне, ако задържате течности и имате проблем не само с килограмите, но и с целулита. Вечер вземайте сол №9 натриев фосфат – солта на обмяната на веществата. Нормализира алкално-киселинното равновесие в организма, стимулира метаболизма и подобрява преработването на по-мазните храни. Вземайте по 5 таблетки от всяка сол, за период от 1-2 месеца. Можете да правите няколко такива курса годишно.
- Спрете да гладувате сутрин и да преяждате късно вечер, въпреки че съвременният ритъм на живот много често ни принуждава към това. Закуската трябва да е най-обилното и калорично ядене за деня, тъй като обмяната на веществата е най-активна в сутрешните часове. А на вечеря хапвайте хем рано, хем леко. Изследвания сочат, че този тип разпределение на калориите помага за редуцирането на теглото. Един – два пъти седмично е препоръчително дори да се пропуска вечерята или поне да се избягва всякакъв прием на храна след 17 ч.
- Ако се чувствате гладни, първо изпийте чаша вода – понякога се заблуждаваме и възприемаме сигналите за дехидратация, които ни дава организмът, като усещане за глад.|
- Защо диетите не са достатъчни? За съжаление в резултат на тях губим не само телесни мазнини, но и мускулна маса. Така забавяме метаболизма си, а с прекратяването на диетата се получава т. нар. „йо-йо ефект” – връщаме си обратно свалените килограми и то с екстра отгоре. Затова вместо да броим калориите би трябвало да съчетаем балансираното хранене с по-висока физическа активност. С нарастването на мускулна маса се ускорява и метаболизмът. Като говорим за повече движение, това не означава да се превърнете в маратонци. Дори една ежедневна разходка по 30 мин. ще подобри и външния ви вид, и настроението ви. Ако успеете обаче да изминавате по 10 000 крачки всеки ден и добавите 2-3 тренировки седмично от някой любим спорт, ще видите огромната разлика!
0